I Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim

SZKOLNE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W I LO IM.BOHATERÓW PORYTOWEGO WZGÓRZA W JANOWIE LUBELSKIM

Drukuj
Utworzono: piątek, 15, listopad 2019

„Ojczyzna moja wolna!”- to jeden z najsłynniejszych cytatów z poezji dwudziestolecia międzywojennego, który powtarzany był na ulicach polskich miast w chwili odzyskania przez Polskę niepodległości. Słowa te, 101 lat później, zabrzmiały tak samo radośnie w  I Liceum Ogólnokształcącym im. Porytowego Wzgórza , gdy  8 listopada 2019 roku obchodziliśmy Szkolne Święto Niepodległości.

Dzień ten świętowaliśmy szczególnie-przenosząc się w czasy międzywojnia słuchaliśmy muzyki z tamtych lat oraz  śpiewaliśmy patriotyczne pieśni rozmawiając o sztuce i historii lat dwudziestych. Klasy pierwsze wykazały się znakomitą pracą zespołową podczas turnieju  wiedzy o II Rzeczypospolitej. Rywalizację wygrały - na poziomie klas pierwszych -klasa 1d po szkole podstawowej, zaś po gimnazjum  - klasa 1b. Serdecznie im gratulujemy! Słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców wręczyła w auli szkoły Pani Dyrektor Wiesława Dyjach i Pani Wicedyrektor Irena Dycha.

Uczniowie klas drugich, podczas specjalnie przygotowanych zajęć na lekcjach przedmiotu  Historia i społeczeństwo, mieli okazję podyskutować o współczesnym patriotyzmie oraz znaczeniu wydarzeń sprzed ponad stu lat . Tego dnia nasi uczniowie pięknie prezentowali się w strojach stylizowanych na XX lecie międzywojenne.

O godzinie 11.11 przed gmachem szkoły wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy, a towarzysząca temu radość, jak i nastrój zadumy, udzieliły się przechodniom obserwującym naszą akcję. (Link do filmu : https://drive.google.com/file/d/1y6EZ-t8fjafz1QL4yDaaFdv3bvKt7Z8C/view?usp=sharing)

 

Kontynuacją szkolnego świętowania był dzień 11 listopada, kiedy to Dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz  wielu uczniów wzięło udział w lokalnych obchodach Święta Niepodległości . Symbolem naszego zaangażowania była obecność szkolnego pocztu sztandarowego podczas mszy świętej  oraz  uroczystości pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

Dziękujemy panu Pawłowi Makowi za wykonanie nagrania upamiętniającego uroczyste śpiewanie hymnu, nauczycielom za pomoc w organizacji przedsięwzięcia, a młodzieży za aktywność i entuzjazm, z jakimi  kolejny raz wspólnie świętowaliśmy wolność wywalczoną przed laty.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:  https://photos.app.goo.gl/dwj6NmwNCxtjmpT39

Koordynatorki: Maria Krzosek, Dorota Rachwalska-Kata, Izabela Skrzypa, Izabela Wąsek

Prowadzenie:
Małgorzata Krzysztoń-Żytko

 

Saturday the 26th. Custom text here. Joomla 3.0 templates. All rights reserved.