I Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim

Uczymy się i myślimy pozytywnie

Drukuj
Utworzono: piątek, 15, listopad 2019

          

             Nowoczesna profilaktyka zdrowia psychicznego była tematem  8-godzinnego szkolenia, które  odbyło się w I LO im.Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim dzięki programowi ”Myślę pozytywnie”. Program ten rozwija promocję i profilaktykę zdrowia psychicznego w szkołach i placówkach systemu oświaty.

Trenerzy i koordynatorzy  programu zdają sobie sprawę, że zdrowie psychiczne i odporność psychiczna są podstawą naszego stanu fizycznego, naszych relacji, osiągnięć edukacyjnych i zawodowych       oraz że - bez dobrostanu psychicznego - dzieci i młodzież nie mają możliwości osiągnięcia sukcesów w obszarach, które są dla nich ważne. Warto pamiętać o tym, że dobre zdrowie psychiczne i pozytywne samopoczucie przynoszą też szersze korzyści społeczne i ekonomiczne. Aby jednak osiągnąć te korzyści, wszyscy musimy wziąć odpowiedzialność za dbanie o własne zdrowie psychiczne i zdrowie innych, a także rzucić wyzwanie zachowaniom dyskryminacyjnym, hejterskim, czyli agresji psychicznej, która staje się coraz powszechniejsza wśród młodych osób.

 Program "Myślę pozytywnie" angażuje całe społeczności szkolne wraz z rodzicami uczniów, gdyż zmiana w edukacji, a w szczególności w podejściu do zdrowia psychicznego jest możliwa tylko wtedy, gdy połączymy siły i będziemy działać wspólnie.

Wtorkowe szkolenie dało uczestnikom odpowiedzi na wiele istotnych pytań, między innymi dlaczego warto być szkołą pozytywnego myślenia.

 Wspólnie z przedstawicielami władz lokalnych, uczniów, rodziców i nauczycieli, zastanawialiśmy się nad sylwetką absolwenta liceum z różnych punktów widzenia, nad sposobami budowania partnerstwa w szkole, a także poznaliśmy praktyczne sposoby rozwiązywania kryzysów po to, aby wspólnie dbać o dobrostan psychiczny naszej młodzieży. Podczas warsztatów otrzymaliśmy także gotowe narzędzia diagnozowania kondycji psychicznej młodzieży z pomocą rodziców, nauczycieli i samych zainteresowanych.

Kolejnym cennym elementem warsztatów był trening „Fundraisingu” związanego zasadniczo z działalnością charytatywną, a także z działalnością Szkolnych Klubów Liderów Pozytywnego Myślenia.

Nad całością warsztatów czuwały Panie Trenerki: Aleksandra Wzorek- współzałożycielka Intsytutu Edukacji Pozytywnej, Małgorzata Kotowska oraz Anna Zglińska, którym serdecznie dziękujemy za merytoryczną wiedzę i przemiłą atmosferę.

W warsztatach wzięli również udział przedstawiciele: Powiatu Janowskiego pan Janusz Mucha, Rady Rodziców pan Stanisław Mazur, Powiatowej Komendy Policji asp.Faustyna Łazur, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej pan Jarosław Lenart oraz innych szkół uczestniczących w projekcie. Naszą szkołę reprezentowali nauczyciele: Beata Mrozowska, Magdalena Wójtowicz, Wiesława Siczek, Jarosław Widomski, koordynator projektu na terenie szkoły Bożena Czapla oraz uczniowie Justyna Pituch i Kamil Rosły.

Tekst: Beata Mrozowska,foto: Bożena Czapla

Prowadzenie:
Małgorzata Krzysztoń-Żytko

 

Saturday the 26th. Custom text here. Joomla 3.0 templates. All rights reserved.