I Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim

Powiało duchem epoki. Narodowe Czytanie w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim

Drukuj
Utworzono: czwartek, 12, wrzesień 2019

Na ósme Narodowe Czytanie para prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda wybrała osiem lektur. Jak zaznaczył prezydent, uczą nas one, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością, solidarnością i nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Para prezydencka, po konsultacji  z literaturoznawcami, wybrała osiem nowel, były to: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" Bruno Schulza, "Orka" Władysława Reymonta, "Rozdziobią nas kruki, wrony…" Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza oraz "Sawa" Henryka Rzewuskiego. To Narodowe Czytanie było inne, może trudniejsze. Czytaliśmy już powieści, dramaty, jak Wesele. Tym razem 11 września 2019 r. czytaliśmy nowele reprezentujące różne style i epoki. Do wspólnej lektury w naszej szkole zaprosiliśmy: Starostę Janowskiego pana Artura Pizonia, Przewodniczącego Rady Powiatu pana Sławomira Dworaka, Dyrektora Muzeum Regionalnego panią Barbarę Nazarewicz; Radnego Powiatu Janowskiegoi Przewodniczącego Rady Rodziców pana Stanisława Mazura, Dyrektora naszego liceum panią Wiesławę Dyjach, nauczyciela naszej szkoły pana Józefa Bańkę i uczennicę klasy II c Natalię Woźnicę. Przekonaliśmy się, że dziś teksty te nie straciły nic ze swojego piękna i aktualności.

Narodowe Czytanie prowadziła uczennica klasy I a Kinga Jednac a spotkanie zakończyła piosenka Kiedyś byłam różą w wykonaniu Izabeli Łukasik z klasy II d.

W przyszłym roku lekturą Narodowego Czytania ma być „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

Organizatorami akcji w janowskim liceum byli: nauczyciele bibliotekarze  panie: Agnieszka Gierczak, Izabela Wąsek oraz nauczyciel języka polskiego  pani Dorota Rachwalska-Kata.

Prowadzenie:
Małgorzata Krzysztoń-Żytko

Irena Dycha

Sunday the 31st. Custom text here. Joomla 3.0 templates. All rights reserved.