I Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza dokończyli PRZERWANY MARSZ.

Drukuj
Utworzono: czwartek, 05, wrzesień 2019

    Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza

dokończyli PRZERWANY MARSZ.

      „Jesteście szczęśliwym pokoleniem”- to jedno z pierwszych zdań, jakie skierowała do młodzieży Dyrektor szkoły Wiesława Dyjach podczas inauguracji roku szkolnego 2019/2020. Było ono nawiązaniem do akcji  PRZERWANY MARSZ, w której wzięliśmy udział podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego. Inicjatywa ta, zaproponowana przez  Lubelskiego Kuratora Oświaty, miała polegać na symbolicznym dokończeniu 2 września 2019 roku przerwanego przez fakt wybuchu II wojny światowej marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. Akcja „Przerwany marsz...” to próba stosownego podziękowania i oddania szacunku całemu pokoleniu Polskich Dzieci Wojny.

   W naszej szkole PRZERWANY MARSZ został dokończony przez uczniów klas pierwszych, którzy idąc za sztandarem szkoły przybyli na uroczystość inauguracji roku szkolnego. Podczas uroczystości Pani Dyrektor podziękowała zarówno uczniom klas pierwszych, jak i ich starszym kolegom za to, że co roku młodzież pamięta o tragicznej historii wojennego pokolenia . Krótka część artystyczna, w której usłyszeliśmy wiersz T. Różewicza „Zostawcie nas” w wykonaniu Natalii Woźnicy oraz piosenka  wykonana przez Izabelę Łukasik sprawiły, że wszystkim udzielił się nastrój zadumy, a rozpoczęciu roku towarzyszyła głęboka refleksja.

     Wśród przybyłych na uroczystość gości byli : Przewodniczący Rady Powiatu Pan Sławomir Dworak oraz Przewodniczący Rady Rodziców, Radny Powiatu Pan Stanisław Mazur, którzy składając życzenia  z okazji inauguracji roku szkolnego podkreślali również wagę pamięci o wydarzeniach sprzed 80 lat.

Na prośbę Pani Dyrektor, minutą ciszy uczciliśmy także pamięć naszej absolwentki, Zuzanny Tyry.

Tekst : Dorota Rachwalska-Kata

Foto: Klaudia Skubik

Prowadzenie:
Małgorzata Krzysztoń-Żytko

 

Saturday the 26th. Custom text here. Joomla 3.0 templates. All rights reserved.