I Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim

NAUKOWY CZERWIEC W LO IM.BOHATERÓW PORYTOWEGO WZGÓRZA W JANOWIE LUBELSKIM

Drukuj
Utworzono: środa, 26, czerwiec 2019

  Najpierw konferencja

      Czerwiec zazwyczaj  kojarzy nam się z końcem roku szkolnego oraz „zwolnieniem tempa” nauki. Nie

w naszej szkole! Z inicjatywy pani Dyrektor,  (a na co dzień naszej nauczycielki geografii) , 11 czerwca zorganizowaliśmy mini-konferencję naukową zatytułowaną : „ W trosce o naszą planetę- gospodarowanie zasobami naturalnymi Ziemi”. Był to projekt edukacyjny, do którego razem z p. Wiesławą Dyjach przygotowywaliśmy się ponad miesiąc.  Głównym celem konferencji było uświadomienie słuchaczom czym jest zrównoważony rozwój i dlaczego jest to zagadnienie  tak ważne dla nas i dla naszych pokoleń.

Naszym zadaniem było opracowanie scenariusza konferencji, wybór referentów oraz zaproszenie gości. Pani Dyjach przydzieliła nam tematy referatów i przystąpiliśmy do pracy.

Wykład otwierający konferencję wygłosił  zaproszony przez nas p. Tomasz Macherzyński z Ośrodka Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Janów Lubelski, który już w styczniu gościł u nas na godzinie wychowawczej wprowadzając nas w tematykę zrównoważonego rozwoju. Następnie wystąpili prelegenci z naszej klasy prezentując następującą tematykę :

  • Podział i znaczenie naturalnych zasobów Ziemi ( Amelia Taracha, Gabriela Kotwica)
  • Poglądy określające relacje  człowiek-środowisko przyrodnicze ( Natalia Kuśmierczyk, Julia Litwin)
  • Przyczyny zakłóceń równowagi ekologicznej (Aleksandra Michalczyk, Miłosz Florek, Joanna Krzysztoń )
  • Zasady rozwoju zrównoważonego (Magdalena Rząd, Maria Skóra, Karolina Siembida)
  • Działania na rzecz rozwoju zrównoważonego (Maciej Czuba, Krzysztof Koblarz, Michał Galek)

W roli prowadzących konferencję wystąpiły nasze koleżanki: Kinga Chłodny i Kinga Dziura.

Nad stroną techniczną przedsięwzięcia czuwała nasza wychowawczyni - p. Dorota Rachwalska-Kata.  Wśród publiczności  konferencji byli-oprócz młodzieży naszej szkoły-uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Janowie Lubelskim wraz z opiekunką p. Barbarą Wielebą.

     Zaprezentowane podczas mini-konferencji referaty wzbudziły duże zainteresowanie i z pewnością będą stanowiły początek refleksji związanej z ideą ochrony środowiska naturalnego. Człowiek inteligentny i dobrze wykształcony dba nie tylko o samego siebie, ale także o świat, w którym żyje i jest świadomy konsekwencji swoich czynów”- podsumowała konferencję p. Dyrektor dziękując nam za organizację całego przedsięwzięcia.

     Bardzo dziękujemy naszym gościom za przybycie, zaś Pani Dyrektor za wspaniały pomysł oraz zaufanie, które pozwoliło oddać w nasze ręce całą organizację przedsięwzięcia , a przez to z innej perspektywy spojrzeć na proces nauczania. Organizacja takiej konferencji jest  z pewnością promocją wartości nauki, ale również wpływa na kształcenie naszej kreatywności.

 

Potem wykład

    Uzupełnieniem wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju  był  udział w wykładzie Szymona Hołowni pt. „ Dobro zaczyna się ode mnie” zorganizowanym przez Katolicki Uniwersytet Lubelski w dniu 12.06.2019. Zaproszenie na wykład otrzymaliśmy od Uniwersytetu Otwartego KUL w ramach naszej współpracy patronackiej. Na uczelnię wybraliśmy się razem z Samorządem Uczniowskim naszej szkoły, a towarzyszyli nam nasi nauczyciele: Dorota Rachwalska-Kata, Magdalena Wójtowicz oraz Jarosław Widomski.

   Szymon Hołownia  zwracał uwagę na problemy związane z ochroną środowiska. Dziennikarz  przekonywał, że ogromne znaczenie ma to co jemy i z jakich opakowań korzystamy. Wszystko zależy od naszych decyzji m.in. w sklepach, w których „mamy dokonywać mądrych wyborów”. Zwracał też uwagę na to, by żyć nie tylko z myślą o sobie, ale o drugim człowieku, również tym, który przyjdzie po nas. – Czy z mojego życia dzisiaj jest jeszcze życie dla kogoś więcej na świecie? – zachęcał do refleksji Hołownia.

Wypowiedź  dziennikarza ściśle korespondowała z tematyką naszej mini-konferencji, dlatego podczas wykładu poczuliśmy się jak najbardziej „w  temacie”. Po udziale w konferencji, jak i w wykładzie, doskonale wiemy jakie znaczenie na dalsze losy środowiska ma zrównoważony rozwój.

   Najbardziej jednak  zapamiętaliśmy słowa: W życiu nie ma co szukać na siłę, wystarczy nie przegapić – spotkań, myśli czy momentów . Ta refleksja zakończyła naszą czerwcową przygodę z nauką  i jesteśmy przekonani, że pozostanie w nas na dłużej niż tylko chwila.

Uczniowie klasy Ia

 

Prowadzenie:
Małgorzata Krzysztoń-Żytko

 

Saturday the 26th. Custom text here. Joomla 3.0 templates. All rights reserved.