I Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim

BOHATEROWIE PORYTOWEGO WZGÓRZA

Drukuj
Utworzono: czwartek, 13, czerwiec 2019

   W 75 rocznicę bitwy partyzanckiej na Porytowym Wzgórzu młodzież naszej szkoły już po raz 55 (1964 to rok nadania szkole imienia Bohaterów Porytowego Wzgórza) zebrała się pod pomnikiem upamiętniającym walki, by wspólnie z organizatorem uroczystości Starostwem w Janowie Lubelskim i zaproszonymi gośćmi złożyć hołd poległym.

Trudna i smutna to historia, o której staramy się pamiętać.  Niemcy z pogardy do rzekomo niższych rasowo narodów rozpętali straszną wojnę. Rosjanie wykorzystali ją, by rozszerzyć swoje imperium i siać bolszewicką ideologię.

W 1991 r. w wolnej Polsce społeczeństwo naszej janowskiej ziemi zamknęło symbolicznie ten tragiczny rozdział historii. Obok pomnika partyzantów ustawiono krzyż i kamień, na którym wyryte są słowa: "KRZYŻ, KTÓRY POJEDNAŁ ZIEMIĘ Z NIEBEM, NIECH POJEDNA LUDZI, KTÓRZY 14 VI 1944 R. NA PORYTOWYM WZGÓRZU ZA SPRAWIEDLIWĄ BILI SIĘ RZECZ".

Nasza szkoła próbuje godnie podtrzymywać to trudne dziedzictwo. Pogłębiamy wiedzę o okolicznościach bitwy, o losach ludzi biorących w niej udział. Uczestniczymy w konkursach wiedzy o Polsce Walczącej, organizujemy rajdy i biegi na Porytowe Wzgórze, wieczornice poświęcone tym wydarzeniom, montaże słowno-muzyczne. Szczególnym świętem dla szkoły są spotkania z ludźmi, którzy walcząc o wolność i niepodległość Ojczyzny narażali swoje życie. 

Pamięć o tragicznym losie mieszkańców i ludziach, którym przyszło tu walczyć i ginąć jest wpisana w misję Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza.

Maria Krzosek i Beata Góra

 

Prowadzenie:
Małgorzata Krzysztoń-Żytko

Irena Dycha

Monday the 25th. Custom text here. Joomla 3.0 templates. All rights reserved.