CO W LESIE PISZCZY CZYLI WSPÓŁPRACA LO IM.BOHATERÓW PORYTOWEGO WZGÓRZA Z NADLEŚNICTWEM JANÓW LUBELSKI

Utworzono: piątek, 31, maj 2019

"Drzewa moje ojczyste! jeśli Niebo zdarzy,

Bym wrócił was oglądać, przyjaciele starzy,

Czyli was znajdę jeszcze? czy dotąd żyjecie?

Wy, koło których niegdyś pełzałem jak dziecię..."

Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz

Spokojnie, panie Adamie. Jako klasa biologiczno-chemiczna  osobiście zadbaliśmy o to, by drzew

w naszym otoczeniu nigdy nie zabrakło. Wybraliśmy się nawet na pewien turniej….ale może po kolei.

W poniedziałek 15 kwietnia wraz z Nadleśnictwem Janów Lubelski wzięliśmy udział w akcji sadzenia 1000 drzew na minutę. Wydaje się to tytanicznym wysiłkiem, jednak wraz z zaprawionymi w odnowie lasów pracownikami Nadleśnictwa i 40-osobową zarządzaną przez panią Dorotę Rachwalską-Kata klasą niemożliwe staje się możliwe. Posługując się głównie siłą własnych rąki mądrymi radami, zdołaliśmy zasadzić wiele sosen pamiętając o stosownych odstępach i stosując złotą zasadę "Zielonym do góry". Pracę zwieńczyliśmy pieczeniem kiełbasek na ognisku  pozostając na łonie natury. Poczuliśmy się spełnieni i dumni, w czym utwierdziła nas wychowawczyni cytując stare powiedzenie znane na całym świecie: „Ten, który zasadził drzewo, nie żył na próżno”.

By  nie poprzestać na jednej tylko akcji, postanowiliśmy zrobić krok dalej-podejść do tematu od strony naukowej. Gdy pan Tomasz Macherzyński z Ośrodka Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Janów Lubelski przesłał do szkoły regulamin I Regionalnego Turnieju Przyrodniczo-Łowieckiego wiedzieliśmy, że jest to wyzwanie dla nas. Zebraliśmy trzy drużyny, z których każda miała za zadanie przygotować się do konkretnej kategorii turnieju. Wzięliśmy więc udział w turnieju wiedzy, konkursie plastycznym oraz konkursie na budkę lęgową. W tych ostatnich zmaganiach byliśmy nie do pokonania-nasz kolega z klasy, Bartek Tylus zajął I miejsce. Nad przygotowaniami do turnieju czuwały panie: Marzena Hys-Mazur (nauczycielka biologii) oraz nasza wychowawczyni. Wzięliśmy także udział w warsztatach przygotowujących do turnieju, które zostały zorganizowane przez Ośrodek Edukacji Ekologicznej. Wiedzę na temat rozpoznawania gatunków drzew zdobyliśmy już wcześniej, uczestnicząc w zajęciach na Wydziale Leśnym SGGW-naszej patronackiej uczelni.

Oprócz zmagań konkursowych mogliśmy obejrzeć tresurę psów myśliwskich czy tez porozmawiać z panem sokolnikiem, który zaprezentował nam prawdziwego drapieżnika-orła, który u wielu z nas wzbudził respekt do fruwającej części nieba…Niewątpliwą atrakcją była także możliwość spróbowania smaków kuchni myśliwskiej. Ciekawą rozrywkę-grę sprawnościową -przygotował dla nas pan Wojciech Tutka, zaś pan Rafał Szkutnik, zastępca Nadleśniczego ( absolwent naszego liceum) opowiedział nam wiele ciekawych historii z życia leśnika. Każdy uczestnik turnieju otrzymał piękny turystyczny plecak zaś na ręce pani wicedyrektor Ireny Dychy złożone zostało podziękowanie za udział młodzieży w konkursie. Byliśmy pod wrażeniem organizacji konkursu , który był wynikiem współpracy Nadleśnictwa Janów Lubelski, Ośrodka Edukacji Ekologicznej, Polskiego Związku Łowieckiego (Zarząd Okręgowy w Tarnobrzegu)oraz Koła Łowieckiego”Sokół”nr25 w Zdziłowicach.

Mamy nadzieję, że to nie koniec naszej współpracy z Nadleśnictwem Janów Lubelski i będziemy mieli okazję brać udział w większej ilości akcji organizowanych przez Lasy Państwowe! Podsumowując ten rok współpracy dziękujemy za organizację zimowego kuligu dla naszej klasy, za ciekawą lekcję wychowawczą przeprowadzoną przez pana Tomasza Macherzyńskiego oraz za serdeczne przyjęcie nas za każdym razem, gdy przekraczaliśmy  wraz z wychowawczynią progi Nadleśnictwa Janów Lubelski. Szczególne podziękowania kierujemy  w stronę pana Waldemara Kuśmierczyka, Nadleśniczego Nadleśnictwa Janów Lubelski, który umożliwił nam udział w tych wszystkich  akcjach. Być może wśród nas są już przyszli leśnicy…

Maria Skóra, uczennica kl.Ia

Dorota Rachwalska-Kata,wychowawczyni kl.Ia

Thursday the 20th. Custom text here. Joomla 3.0 templates. All rights reserved.