Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim

„Dzień Dawcy Szpiku w LO im. Bohaterów Porytowego Wzgórza. Szkoły wspólnie przeciw białaczce”

Drukuj
Utworzono: sobota, 30, marzec 2019

W środę 3 kwietnia 2019r., w godzinach 11:00 – 16:00 na terenie Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców pod nazwą „Dzień Dawcy Szpiku w LO im. Bohaterów Porytowego Wzgórza. Szkoły wspólnie przeciw białaczce”. Podczas Dnia Dawcy Szpiku wszystkie zdrowe osoby, w wieku 18-55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych Fundacji DKMS Polska. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Gorąco zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami bycia potencjalnym dawcą szpiku oraz ewentualnej rejestracji.
      

  Szpik nie jest pobierany z kręgosłupa. Istnieją dwie metody pozyskania komórek macierzystych:
- Pierwsza z nich to 
pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej . Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą
w klinice pobrania.

- Drugą metodą jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.
Gorąco zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami bycia potencjalnym dawcą szpiku oraz ewentualnej rejestracji.

Samorząd Uczniowski – organizator akcji


 

Prowadzenie:
Małgorzata Krzysztoń-Żytko

Irena Dycha

Thursday the 18th. Custom text here. Joomla 3.0 templates. All rights reserved.