Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim

Dyktando dla Niepodległej - Mikołajkowy prezent od uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza oraz Biblioteki Pedagogicznej w Janowie Lubelskim

Drukuj
Utworzono: czwartek, 20, grudzień 2018

  6 grudnia w Mikołajki uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza wzięli udział w Dyktandzie dla Niepodległej  - w ramach akcji  Popisz się na Mikołaja! Imprezę zorganizowała Biblioteka Pedagogiczna w Janowie Lubelskim we współpracy z tą placówką. Uroczystego otwarcia dokonała dyrektor szkoły, Wiesława Dyjach, która odczytała pierwszy akapit  tekstu dyktanda. Zainteresowanie chętnych do pisania tekstu dyktanda pt. „Aby nie odeszły w niepamięć…” przerosło oczekiwania organizatorów – w założeniu dyktando miało pisać 100 uczniów - by powstało 100 dyktand w roku 100- lecia Odzyskania Niepodległości. Uczestniczyło w nim zaś 139 uczniów (brawo!). Udział w dyktandzie Niepodległościowym świadczył o wysokim poziomie umiejętności w zakresie poprawnej polszczyzny i znajomości reguł ortograficznych, czy interpunkcyjnych jaki zaprezentowali wszyscy piszący uczniowie. Celem przedsięwzięcia było:

• promowanie umiejętności w zakresie stosowania zasad ortograficznych, interpunkcyjnych i gramatycznych języka polskiego,

• doskonalenie poprawności pisowni ortograficznej, interpunkcyjne i gramatycznej,

• kształcenie nawyku prawidłowego stosowania podstawowych zasad ortograficznych, interpunkcyjnych i gramatycznych,

• rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego.

Za dyktando można było zdobyć maksymalnie 41 punktów, szkolny Mistrz Ortografii uzyskał 38 punktów.

Uczestnicy walczyli o tytuł klasowego Mistrza Ortografii 2018 r.  oraz indywidualnego Mistrza Ortografii 2018 r. Po sprawdzeniu wszystkich prac okazało się, że najlepiej w poszczególnych kategoriach wypadli:

 

I miejsce – kl. I d

II miejsce ex aequo – kl. I a i II a

III miejsce ex aequo – kl. I c i II c

Kategoria indywidualna:

I miejsce ex aequo  – uczennice z kl. I c i I d

II miejsce ex aequo - uczennice z kl. II b i II a

III miejsce ex aequo – uczennice z kl. II a i I d

oraz  wyróżnienie specjalne -  uczennica z kl. I c

    Nagrody zwycięzcom wręczali: dyrektor miejscowego LO p. Wiesława Dyjach,  i w-ce dyrektor p.  Irena Dycha. Gościem specjalnym dyktanda był p. Jarosław Lalik, prezes PTTK Oddziału Janowskiego.

Członkom komisji sprawdzającej dyktanda oraz klasie III b o profilu humanistycznym  pod opieką polonistki p. Doroty Rachwalskiej-Katy dziękujemy za dobrą współpracę!

      Finalistom klasowym i indywidualnym Dyktanda pogratulowaliśmy bardzo wysokiego wyniku! Były statuetki, medale, książkowe prezenty i coś słodkiego od Mikołaja… Dziękujemy za odwagę w zmierzeniu się z własną wiedzą ortograficzną, ale przede wszystkim za sam udział w przedsięwzięciu promującym poprawność języka polskiego. Było warto, drobne błędy ( a któż ich nie robi…) zawsze jest czas poprawić...

 Po mikołajkowej przygodzie z dyktandem wszyscy w dziedzinie ortografii wiemy i potrafimy trochę więcej!

Anna Żuraw-Łopata

Prowadzenie:
Małgorzata Krzysztoń-Żytko

Irena Dycha

Thursday the 20th. Custom text here. Joomla 3.0 templates. All rights reserved.