I Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim

Zielona szkoła w Alpach Francuskich – nauczanie biologii z duchem czasu!

Drukuj
Utworzono: wtorek, 28, maj 2013

W październiku roku szkolnego 2013/2014 kilkunastoosobowa grupa uczniów naszego liceum weźmie udział w programie „zielonej szkoły”. Projekt jest adresowany do uczniów klas drugich i trzecich realizujących profil biologiczny lub geograficzny i uczących się języka francuskiego (nie jest to decydujący warunek).


 

W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie i nauczyciele wyjadą do Francji, w malownicze, górskie tereny departamentu Isère ze stolicą w Grénoble. Mieszkając w hotelu przy Sanktuarium N.D. de La Salette, nasi licealiści będą realizować program nauczania specjalnie dla nich przygotowany oraz wolontariat, co zminimalizuje koszty pobytu i podróży.

Program przewiduje zajęcia z biologii, z geografii oraz z języka francuskiego, a także „naukę własną” pod nadzorem nauczyciela z pozostałych przedmiotów nauczanych w liceum. Zajęcia terenowe pozwolą poznać alpejskie gatunki flory i fauny.

W ramach dni wolnych zostaną zorganizowane trzy jednodniowe wycieczki. Młodzież będzie mieć do wyboru „wyprawę” w góry pod opieką wykwalifikowanych alpejskich przewodników, wycieczkę do Prowansji, na Wybrzeże Lazurowe, zwiedzanie miast: Lyon, Grénoble, Avignon, Sisteron lub Albertville. Priorytetem będą także wizyty w Liceum Champollion oraz w Wyższej Państwowej Szkole Biologii w Grénoble.

Wieczorki sportowe, filmowe, relaksacyjne będą okazją do nawiązania nowych znajomości oraz praktykowania języka francuskiego i innych języków obcych. Jeden dzień będzie zarezerwowany na prezentację, promocję naszej szkoły i naszego regionu.

Celem tego działania jest przede wszystkim rozwijanie zainteresowań i pasji naszych uczniów przedmiotami przyrodniczymi, posługiwania się językami obcymi oraz promocja naszej szkoły. Istotne jest również lepsze poznanie kultur obu krajów, a także systemów nauczania w szkołach w Polsce i we Francji.

Projekt ten stanowi kolejny element mający na celu popularyzację języka francuskiego. Po wykonaniu dwóch edycji wymiany młodzieży pomiędzy naszą szkołą a Liceum Edouard-a Herriot w Troyes w ciągu ostatnich pięciu lat, przystępujemy do reaktywacji współpracy z Sanktuarium N.D. de La Salette z którym już realizowaliśmy identyczne zadania w latach 2000 – 2003.

Szczegółowy program projektu zostanie wkrótce przedstawiony.

 

Marzena Hys-Mazur 

Prowadzenie:
Małgorzata Krzysztoń-Żytko

 

Saturday the 26th. Custom text here. Joomla 3.0 templates. All rights reserved.