Wolontariat

Drukuj
Kategoria: Uncategorised
Utworzono: czwartek, 21, styczeń 2016 Opublikowano Super User

PAMIĘTAMY

O stale obecnych

Mówiła że naprawdę można kochać umarłych

bo właśnie oni są uparcie obecni

nie zasypiają

mają okrągły czas więc się nie spieszą

spokojni ponieważ niczego nie wykończyli

nawet gdyby się paliło nie zrywają się na równe nogi

nie połykają tak jak my przerażonego sensu

nie udają ani lepszych ani gorszych

nie wydajemy o nich tysiąca sądów

zawsze ci sami jak olcha do końca zielona

znają nawet prywatny adres Pana Boga

nie deklamują miłości

ale pomagają znależć zagubione przedmioty

nie starzeją się odmłodzeni przez śmierć

nie straszą pustką pełną erudycji

nie łączą świętości z apetytem

bliżsi niż wtedy kiedy odjeżdżali na chwilkę

przechodzą obok z niepostrzeżonym ciałem

ocalili znacznie więcej niż duszę

ks. Jan Twardowski

 

Przed zbliżającym się Świętem Zmarłych, wolontariusze naszej szkoły wraz z opiekunem Izabelą Wąsek, odwiedzili groby zmarłych nauczycieli i pracowników naszej szkoły.


 

GŁOS PROFILAKTYKI 2015 W LO IM. BOHATERÓW PORYTOWEGO WZGÓRZA

18 czerwca 2015 roku Ogólnopolski Głos Profilaktyki 2015 zakończył Tydzień Profilaktyki w Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim.

Liceum, władze samorządowe Janowa Lubelskiego ,Komenda Powiatowa Policji i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych od trzech lat wspierają i koordynują działania w ramach programu „Profilaktyka a Ty”, promując MODĘ NA ŻYCIE WOLNE OD UZALEŻNIEŃ. Symbolem wolności jest GEST bicia serca wykonywany przez 60 sekund. Ten gest nazywamy „ZRYWEM WOLNYCH SERC”- serc wolnych od przemocy i uzależnień, serc wrażliwych na drugiego człowieka, serc zdrowych i odpowiedzialnych, ceniących własną wolność.

W tym roku, w happeningu „Przestańmy biec” wzięli udział uczniowie liceum wraz z Dyrekcją- mgr Alicją Gąbką, mgr Beatą Górą , nauczyciele oraz przedstawiciele instytucji wspierających: mł. asp.Faustyna Łazur oraz mgr Ewa Misztal – członek Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Akcja przygotowana została przez Janowską grupę PaT, która wyposażyła uczestników w tablice zawierające hasła: „Bez uzależnienia jest o niebo lepiej”, „Przyjaźń jest silniejsza niż narkotyk” oraz czerwone serca- symbol idei happeningu. Na zakończenie przy muzyce i słowach hymnu PaT wszyscy uczestnicy wspólnie odtańczyli taniec radości.

Podsumowując działania w ramach Tygodnia Profilaktyki należy podkreślić duże zaangażowanie młodych ludzi w twórczą profilaktykę. Złożyły się na nią: spektakl profilaktyczny „Sekret” w wykonaniu Janowskiej Grupy PaT z komentarzem merytorycznym asp.Faustyny Łazur z Komendy Powiatowej Policji dla młodzieży Gimnazjum w Janowie Lubelskim, „Młodzieżowy PaTrol”, podczas którego młodzież wraz z policjantami brała udział w kontroli przestrzegania przepisów ruchu drogowego nagradzając opaską odblaskową lub karząc sokiem z cytryny kierowców, którzy łamią przepisy. Kolejnym działaniem była Gala Talentów, na której zaprezentowała się utalentowana młodzież z LO im. Bohaterów Porytowego Wzgórza. Uwieńczeniem przedsięwzięcia był wcześniej już opisywany happening , który na stałe wpisał się w kalendarz imprez na terenie Janowa Lubelskiego. W organizację Tygodnia Profilaktyki 2015 włączyli się aktywnie przedstawiciele różnych instytucji, którym dobro młodzieży leży na sercu: Komenda Powiatowa Policji w Janowie Lubelskim, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, LO im. Bohaterów Porytowego Wzgórza.

Koordynator: Bożena Czapla


 

MANDAT CZY CYTRYNKA

W dniu 16 czerwca 2015 roku uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w towarzystwie policjantów Powiatowej Komendy Policji w Janowie Lubelskim brali udział w kontroli ruchu drogowego. Po odprawie dokonanej przez Dyrektor Alicję Gąbkę dwa patrole młodzieżowo -policyjne udały się w wyznaczone miejsca miasta, aby podjąć „rutynowe działania policyjne”. Funkcjonariusze sprawdzali stan techniczny pojazdów, posiadanie dokumentów uprawniających do kierowania oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Uczniowie natomiast po dokonanej przez policjanta kontroli, w zależności od jej wyniku, nagradzali kierowcę opaską odblaskową bądź karali plasterkiem cytryny i znaczkiem STOP WARIATOM DROGOWYM.

Dzięki akcji uczniowie mogli zapoznać się z przepisami ruchu drogowego i konsekwencjami wynikającymi z ich łamania. Działania te mają na celu uwrażliwienie młodych ludzi na przestrzeganie przepisów i właściwe uczestniczenie w ruchu drogowym.

Dziękujemy Komendantowi oraz funkcjonariuszom Powiatowej Komendy Policji w Janowie Lubelskim za umożliwienie młodzieży uczestnictwa w tym przedsięwzięciu.

Komisja do spraw promocji


 

SEKRET DLA GIMNAZJUM

W dniu 15 czerwca 2015 w Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim zainaugurowaliśmy TYDZIEŃ PROFILAKTYKI 2015. Pani Dyrektor Alicja Gąbka serdecznie powitała przybyłych gości z Publicznego Gimnazjum w Janowie Lubelskim – pana Dyrektora Andrzeja Tomczyka z nauczycielami oraz uczniami. Wspólnie z opiekunką Janowskiej grupy PaT działającej w liceum przestawiła cele i zadania programu „Profilaktyka a Ty”, promującego modę na życie bez uzależnień z wyraźnym i znaczącym głosem młodzieży. Spektakl „Sekret” zaprezentowany grupę PaT opowiedział historię ludzi wciągniętych przez dilera w narkomanię jednocześnie tracących swój talent, pasję i miłość rodziców. Omówieniem merytorycznym ze zwróceniem uwagi na konsekwencje nieprzemyślanych decyzji młodych ludzi zajęła się asp. Faustyna Łazur z Komendy Powiatowej Policji w Janowie Lubelskim.

Pan Dyrektor Andrzej Tomczyk wyraził uznanie dla młodych ludzi, którzy świetną grą na scenie przedstawili w niezwykły sposób czytelne treści profilaktyczne. Podkreślił znaczenie tego działania i podziękował za zaproszenie i niesamowite wrażenia artystyczne.


 


 

Festiwal Społeczności PaT na Lubelszczyźnie - „PaTrzmy na siebie sercem”

W dniu 24 kwietnia 2015 roku w Chełmie odbył się Drugi Festiwal Społeczności PaT „PaTrzmy na siebie sercem”. Uczestniczyła w nim młodzież z LO im. Bohaterów Porytowego Wzgórza wraz z opiekunami: panią Bożeną Czaplą oraz siostrą Maksymilią. Było to spotkanie zorganizowane w ramach realizacji ogólnopolskiego programu Komendy Głównej Policji „PaT – Profilaktyka a Ty” oraz Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii.

Po przybyciu na miejsce, zostaliśmy przyjacielsko powitani przez naszych PaTowskich znajomych, dostaliśmy własne identyfikatory i ruszyliśmy na próbę, która miała na celu przygotowanie nas do odegrania spektaklu " Sekret" wraz z Chełmską i Radzyńską grupą. Po spektaklu miały miejsce prezentacje teatralne przygotowane przez społeczność PaT, dyskusje z uczestnikami festiwalu oraz wypowiedzi ekspertów. O godzinie 11:30 rozpoczęły się przygotowania do PaTosfery czyli do wspólnych tańców, śpiewów, zabawy i oczywiście do siania dobra. Roztańczonym krokiem wspólnie przemaszerowaliśmy przez Chełmskie ulice, by dojść na Plac Łuczkowskiego, głosząc przy tym mieszkańcom Chełma modę na życie bez uzależnień .

Na miejscu wspólnie bawiliśmy się, zachęcając do zabawy przechodniów. Po naładowaniu się pozytywną energią podczas tańców i śpiewania naszego hymnu przystąpiliśmy do warsztatów, które miały na celu wzmocnienie działań lokalnych.

Kolejnym punktem Festiwalu była Gala, na której przedstawiliśmy nasze umiejętności nabyte podczas uczestnictwa w warsztatach. Po jej zakończeniu rozpoczęło sie całonocne PaTulisko czyli w skrócie rozmowy i lepsze poznanie PaTowiczów.

Niewyspani, lecz zadowoleni wróciliśmy do domów. W Chełmie została nasza koleżanka - Marlena Maksim, która uczestniczyła w szkoleniu liderów z województw: lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Celem tego szkolenia było nabycie podstawowych umiejętności z zakresu - komunikacja interpersonalnej, rozpoznawania i radzenia sobie z konfliktami w grupie, street art’em oraz współpracy z samorządem lokalnym.

Agnieszka Wielgus - Janowska Grupa PaT


 

Lubelska grupa SymPaTyków


W dniu 16 marca 2015 roku Dyrektor Alicja Gąbka oraz pedagog Bożena Czapla uczestniczyły w odbywającym się w Lubelskim Kuratorium Oświaty spotkaniu mającym na celu utworzenie lubelskiej grupy SymPaTyków. Do grupy zaproszeni zostali dyrektorzy, nauczyciele, rodzice uczestniczący w programie PaT. Mogą również do niej dołączyć urzędnicy, samorządowcy, policjanci, przedstawiciele organizacji pozarządowych, a także osoby prywatne, które chcą wspierać młodzieżowe grupy PaT.
Deklaracja SymPaTyków podpisana została przez przedstawicieli instytucji oraz realizatorów programu pracujących z młodzieżą w obecności Szefa programu PaT insp. Grzegorza Jacha. W skład lubelskiej grupy wchodzą między innymi: Wojewoda, Marszałek, Kurator Oświaty i Wojewódzki Inspektor Sanitarny.
Podczas inauguracji przedstawiona została dotychczasowa działalność lubelskich grup wśród nich również janowskiej grupy PaT.
Inspektor Grzegorz Jach przybliżył zakres działań grupy w ramach ogólnopolskiego programu na rzecz bezpieczeństwa młodzieży ”Profilaktyka a Ty”, realizowanego przez Komendę Główną Policji. Spotkania SymPaTyków będą odbywać się systematycznie, z ramienia Kuratorium pieczę nad działalnością objęła pani Wicekurator Anna Szczepińska.

Bożena Czapla

Piszą o nas: [kliknij]


 

 Finał Akcji „POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ”

„Pomóż dzieciom przetrwać zimę” to akcja, w którą włączamy się od 12 lat. Od 6 lat na terenie naszej szkoły funkcjonuje regionalne biuro akcji, dzięki czemu przedstawiciele lokalnych instytucji mają możliwość rejestracji oraz poboru materiałów na miejscu. W zbiórkę w dniu 23.12.2014 zaangażowani byli nauczyciele, uczniowie naszej szkoły oraz przedstawiciele Akcji Katolickiej w Janowie Lubelskim. Zebraliśmy 260 kg produktów spożywczych oraz 110 kg słodyczy. Produkty zostały później przekazane do Akcji Katolickiej w Janowie Lubelskim, gdzie podzielono je na pakunki żywnościowe dla rodzin potrzebujących oraz paczki dla dzieci. 5 grudnia 2014 Mikołaj wraz z wolontariuszami z Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim odwiedził dzieci z Placówki Wielofunkcyjnej „Promyk” w Janowie Lubelskim. Przy dźwiękach kolęd śpiewanych przez dzieci wspólne rozpoczęliśmy sezon oczekiwania na święta, pamiętając, że obok nas są dzieci czekające, aby w tym dniu na św. Mikołaj zapukał do ich drzwi. Podczas naszej wizyty w placówce widzieliśmy radość i szczęście dzieciaków. To najlepszy dowód wdzięczności jaki mogliśmy sobie wymarzyć.

Dziękuję wszystkim , którzy byli razem z nami i chcieli zmienić świat potrzebujących na lepszy.

Bożena Czapla


 

W dniach 20 i 21 października 2014 roku w naszej szkole odbyły się prelekcje z zakresu prewencji narkotykowej w ramach program NIE BIORĘ NARKOTYKÓW stanowiącego część Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości. Jest to akcja mająca na celu aktywne przeciwdziałanie narkomanii, skierowana głównie do młodzieży rozpoczynającej naukę w szkołach ponadgimnazjalnych, która może być narażona na negatywne wpływy. Pani prokurator Ewa Kuźnicka i pani psycholog Agnieszka Jonak przekazywały uczniom klas pierwszych informacje , które wyposażyły ich w wiedzę niezbędną do świadomego i odpowiedzialnego podejmowania ważnych decyzji w ich życiu, konsekwentnego i skutecznego odmawiania. Uczniowie uwrażliwieni zostali na konsekwencje zdrowotne, społeczne i prawne eksperymentowania z narkotykami.

Kontynuacją działań profilaktycznych był udział uczniów klas pierwszych w pikniku organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim. Młodzież mogła aktywnie uczestniczyć w akcji ratunkowej wypadku samochodowego spowodowanego przez osoby będące pod wpływem narkotyków. Pokazy cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów.

Podsumowaniem programu był konkurs wiedzy dotyczącej prewencji narkotykowej.Udział brali uczniowie trzech powiatowych szkół ponadgimnazjalnych. Grupa uczniów reprezentujących naszą szkołę: Katarzyna Graboś (kl.Ic), Urszula Lewandowska (kl.Ic),Jakub Małysz ( kl.If),Michał Kuźnicki (kl.If), Jakub Pizoń (kl.If) wykazali się dużym zasobem wiedzy zdobywając II miejsce. Gratulujemy naszym reprezentantom!

 

Podsumowanie całego programu prewencyjnego:

http://powiatjanowski.pl/podglad_newsa_n_3475.html

Bożena Czapla


 

Już jutro, 22 czerwca 2013r. o godzinie 16.00 na rynkach, placach miast i miasteczek, zatrzymamy się, by przez 60 sekund wspólnie-w tym samym czasie w całym kraju- wybić Rytm WOLNYCH SERC. Również w Janowie Lubelskim, na Rynku Starego Miasta przystaniemy, by w codziennym zabieganiu, odnaleźć tę krótką chwilę, by wszyscy razem, wspólnie wybić rytm serc. Serc pięknych i zdrowych, w trosce o zdrowie fizyczne i społeczne, serc silnych i pomocnych innym. Serc ludzi, którzy reprezentują różne pokolenia, ale gdy trzeba potrafią działać wspólnie w przedsięwzięciach, które mają chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami. A wszystko to w ramach ogólnopolskiego zrywu wzmocnienia twórczej profilaktyki pn. Ogólnopolska Noc Profilaktyki. Zapraszamy do tego gestu wszystkich chętnych. Spotkajmy się w sobotnie, czerwcowe popołudnie, w chwili, w której łączy się cały kraj manifestując swój sprzeciw przeciwko narkotykom, alkoholowi i przemocy, które odbierają młodemu człowiekowi wolność.

Program : NOCY PROFILAKTYKI –Janów Lubelski 2013

Organizatorzy: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Janowie Lubelskim, Komenda Powiatowa Policji w Janowie Lubelskim, Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim, Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Janowie Lubelskim.

15.00 Zbiórka na rynku Starego Miasta- happening „Przestańmy Biec!” zorganizowany przez uczniów Publicznego Gimnazjum w Janowie Lubelskim.

15.30 Prezentacja haseł promujących życie bez uzależnień i obojętności wobec drugiego człowieka wykonanych przez uczestników happeningu.

16.00 Wspólny zryw społecznościowy –odczytanie odezwy z jednoczesnym wykonaniem gestu wspierającego akcję.

16.10 – 17.00 Koncert w wykonaniu uczniów LO im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim.

Opracowała: koordynator Bożena Czapla


 


 


 

Od 2002 roku społeczność naszej szkoły włącza się w Ogólnopolską Akcję Charytatywną “Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. W działania spełniania świątecznych marzeń dzieci zaangażowani byli ludzie dobrej woli w różnym wieku i z różnych instytucji. Wolontariusze z Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza to nauczyciele: Magdalena Wójtowicz, Iwona Martyna, Maria Krzosek, Beata Mrozowska, Izabela Wąsek, Marzena Hys- Mazur, Irena Dycha, Agnieszka Gierczak, Bożena Czapla oraz uczniowie: Agata Boś, Katarzyna Rząd, Mariola Jakubik, Patrycja Szyszkowska, Michalina Czarny, Agnieszka Lenart, Izabela Placha, Katarzyna Czarna, Ada Dubiel, Karolina Dul, Gabriela Dycha, Izabela Łukasik, Magdalena Sajewska, Kinga Mróz, Beata Deruś, Marlena Komada, Natalia Sobótka, Karolina Rożek, Patrycja Staszowska, Olga Sosnówka, Klaudia Mrozowska, Agata Blacha, Natalia Cholewa, Diana Szabat, Aleksandra Boryńska, Edyta Krzak, Dominika Tyra, Łukasz Mrozowski, Piotr Golec, Arkadiusz Pachuta, Igor Skrzypek, Wojciech Dobrzyński, Mateusz Sawa, Karol Spóz, Marcin Łukasik.

Zbiórki odbywały się w placówkach handlowych: dwóch Biedronkach, Carrefourze, Delikatesach Centrum na terenie Janowa Lubelskiego,. Zebraliśmy ponad 300 kilogramów artykułów spożywczych, które przekazane zostały rodzinom przez Akcję Katolicką przy parafii św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim. Mamy nadzieję, że zebrane dary sprawią, że zagości radość na twarzach dzieci w tym szczególnym okresie.

W imieniu swoim i wszystkich wolontariuszy akcji Pomóż dzieciom przetrwać zimę pragnę gorąco podziękować Mieszkańcom Janowa Lubelskiego i okolic robiących zakupy w tym dniu w sklepach za Ich Wielkie serca, szczodrość i chęć pomocy innym co dali wyraz darami, które tak szybko wypełniały kosze. Wszystkim nauczycielom, wolontariuszom, pracownikom instytucji dziękuję za zaangażowanie i gotowość, z którą jak co roku przystępują do akcji.

Tekst: Bożena Czapla


Po raz dwudziesty rozpoczyna działanie Ogólnopolska Akcja Charytatywna “Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”.

Zapraszamy wszystkich Ludzi Dobrej Woli – do wzięcia udziału w Akcji i założenia własnego Sztabu.

Na terenie miasta i gminy Janów Lubelski funkcjonuje Biuro Regionalne Akcji przy Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim. Koordynator Bożena Czapla udzieli Państwo wszelkich informacji związanych z procedurą założenia Sztabu Akcji na terenie Państwa instytucji.

Wszystkie potrzebne informacje znajdziecie również na stronie www.pdpz.pl w zakładce Jak założyć Sztab Akcji.

Od 2 listopada 2012 rozpoczęto rejestrację Sztabów Akcji.

W tym roku pierwszy krok rejestracji Sztabu możecie wykonać drogą elektroniczną, za pomocą formularza:

http://pdpz.pl/lista-sztabow/formularz-zgloszenia-sztabu/ co przyspieszy znacznie proces rejestracji.

Zapraszam do kontaktu pod numerem telefonu 668351278 lub e-mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


 

Prowadzenie:
Małgorzata Krzysztoń-Żytko

 

Sunday the 29th. Custom text here. Joomla 3.0 templates. All rights reserved.